Wyjaśniamy, co to jest POChP

POChP
grafika partnera

Czy wiesz, że na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc choruje około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów? WHO klasyfikuje tę chorobę do kategorii najczęstszych przyczyn umieralności. Mimo to o POChP nie mówi się tak dużo, jak np. o nowotworach. Zwiększanie świadomości na temat istnienia tej choroby, jej objawów i profilaktyki, to bardzo ważne zadanie stojące przed lekarzami i mediami. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest POChP. Zapraszamy do lektury.

Co trzeba wiedzieć o POChP?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to choroba układu oddechowego prowadząca do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Pisząc w dużym uproszczeniu: POChP stopniowo powoduje coraz większe trudności z oddychaniem, co skutkuje przewlekłym niedotlenieniem organizmu i związanymi z tym konsekwencjami, jak niesamodzielność, a nawet inwalidztwo.

Choć POChP jest chorobą rozwijającą się w układzie oddechowym, to współczesna medycyna klasyfikuje ją jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na wszystkie kluczowe funkcje ludzkiego organizmu, m.in. układ sercowo-naczyniowy.

To warto wiedzieć:

POChP może współwystępować z szeregiem innych chorób. Wymieńmy tutaj tylko osteoporozę, cukrzycę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

O Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Co wywołuje Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc?

Choroba jest wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, spowodowanym m.in. ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym pyły, gazy czy przede wszystkim dym tytoniowy. To osoby używające wyrobów tytoniowych pozostają główną grupą ryzyka zachorowania na POChP – dotyczy to również osób narażonych na palenie bierne, jak i byłych palaczy tytoniu.

Globalny wzrost liczby przypadków POChP jest związany także z pogarszającą się jakością powietrza. Narażenie na zjawisko smogu, który zawiera mnóstwo szkodliwych substancji chemicznych, w tym pyłów zawieszonych, to coraz ważniejszy czynnik ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

W grupie osób szczególnie zagrożonych zachorowaniem na POChP znajdują się również pracownicy wykonujący swoje obowiązki zawodowe w warunkach dużego zapylenia, narażeni na wdychanie oparów chemicznych, różnego rodzaju związków w aerozolu itp. Warto tutaj wymienić przede wszystkim górników, hutników, metalurgów, rolników, sprzątaczki, fryzjerki, kosmetyczki, pracowników budowlanych, pracowników zakładów chemicznych czy operatorów maszyn budowlanych.

Pamiętaj:

Jeśli masz powyżej 40 lat, znajdujesz się w grupie ryzyka POChP i obserwujesz u siebie niepokojące objawy, jak przewlekły kaszel czy duszność, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Specyfiką tej choroby jest to, że może się przez długi czas (nawet latami) rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. Stąd tak ważne jest, aby osoby z grup ryzyka POChP zwracały baczną uwagę na wszelkie niepokojące reakcje organizmu, w szczególności:

  • Przewlekły kaszel – niemający charakteru napadowego, o nieustalonej przyczynie i nasilający się pod wpływem czynników drażniących, jak dym papierosowy czy kurz.
  • Duszność– zarówno w trakcie i po wysiłku fizycznym, jak i w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny– jeśli plwocina (gęsta wydzielina z płuc) zawiera ślady krwi, to jest to sygnał alarmowy, że czas pilnie zgłosić się do lekarza.
  • Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, wolna regeneracja po wysiłku, awersja do uprawiania sportu, z czasem także trudności z wykonywaniem podstawowych czynności w domu czy w pracy.

Podejrzenie POChP – gdzie się zgłosić?

Wiedząc, co to jest POChP i jakie mogą być długofalowe konsekwencje tej choroby, nie lekceważ nawet nieswoistych objawów. Jeśli np. od dawna kaszlesz, a przy tym palisz papierosy, to dla własnego spokoju skonsultuj to z lekarzem POZ.

Lekarz, na podstawie badania osłuchowego i zebranego wywiadu, może zdecydować o skierowaniu Cię do poradni pulmonologicznej. To w niej będzie prowadzona ewentualna dalsza diagnostyka.

Na koniec dodajmy, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych.

Leczenie ma na celu złagodzenie objawów, co z kolei może dać szansę na zachowanie samodzielności i relatywnie dobrego komfortu życia.

PODZIEL SIĘ: