Pompa insulinowa – jak działa?

PhotoMIX Company z Pexels

Życie cukrzyków często jest uzależnione od choroby i ograniczeń z nią związanych. Medycyna i technologia połączyły swoje siły, aby wyjść naprzód potrzebom pacjentów. Pompa insulinowa jest dedykowana dorosłym i dzieciom. Dlaczego pompa insulinowa to dobre rozwiązanie? Jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa – charakterystyka

Pompa insulinowa jest urządzeniem dedykowanym cukrzykom, którzy muszą regularnie pilnować stężenia glukozy we krwi oraz zażywania odpowiednich dawek insuliny. Najczęściej stosowana w przypadku cukrzycy typu 1. Pompa insulinowa umożliwia podanie precyzyjnej dawki leku o określonej porze. Samo podawanie jest bardzo wygodne, a parametry można dostosować, aby odpowiadały trybowi życia pacjenta. Pompa insulinowa to obecnie najwygodniejsza alternatywa dla wstrzykiwania insuliny przez epipen.

Pompa insulinowa – jak działa?

Pompa insulinowa ma za zadanie precyzyjne podawanie określonej dawki insuliny. Insulinoterapia nie wymaga iniekcji za każdym razem, aby podać lek. Przy stopniu zaawansowania choroby może być konieczne podawanie leku nawet dwa razu w ciągu doby. Przed rozpoczęciem korzystania z pompy konieczna jest edukacja na temat jej działania oraz budowy. Korzystanie z pompy bardzo poprawia jakość życia.

Insulina w pompie jest podawana przez zestaw infuzyjny. W jego skład wchodzi wkłucie umieszczone w podskórnej tkance, dren i zbiornik z insuliną. Cienki dren jest podłączony do zbiornika z insuliną. Długość jest dostosowana do potrzeb pacjenta. Jest zakończony wkłuciem, którą jest cieniutka metalowa lub teflonowa igła. Ma długość 6 lub 9 mm. Nie jest zalecane zakładanie wkłuć w obszarze ramion, ponieważ to miejsce narażone na uszkodzenie, ekspozycję na słońce oraz ucisk podczas snu. Wkłucie jest zakładane ręcznie lub przy pomocy sertera, a później przymocowywane do skóry plastrem.

Zestaw infuzyjny, czyli wkłucie i dren, to sprzęt jednorazowy i należy go wymieniać maksymalnie do 3 dni. Pojemnik na insulinę należy wymieniać każdorazowo po skończonej fiolce. Dawka insuliny musi być ustawiona na pompie. Dawkę do posiłku należy ustalić i zaprogramować oraz podać przy pomocy przycisku. Dawka podstawowa natomiast powinna być ustalona podczas konsultacji z lekarzem oraz zostać automatycznie zaprogramowana przez urządzenie. Polecana jest m.in. pompa insulinowa Medtronic.

Pompa insulinowa – rodzaje

Dostępne są dwa rodzaje pomp insulinowych:

  • osobiste,
  • wszczepienne.

Pacjent może wybrać najlepsze dla niego rozwiązanie.

Pompa insulinowa – wskazania i przeciwwskazania

Pompa insulinowa bezdrenowa jest dostępna w sklepie online. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne szczególnie zaleca korzystanie z osobistej pompy insulinowej pacjentom, którzy prowadzą aktywny tryb życia, mają nienormowane godziny pracy, a przez to nieregularne pory spożywania posiłków, uprawiają sport, również wyczynowo. Zalecane jest osobom, które charakteryzuje chwiejny przebieg cukrzycy typu 1, współistniejący efekt brzaski, częste hipoglikemie. To rodzaj leczenia, który szczególnie jest polecany dzieciom do 10 roku żcyia oraz kobiet z cukrzycą, które planują ciąże lub są w ciąży.

Warto mieć na uwadze, że wdrożenie leczenia z użyciem osobistej pompy insulinowej może przynieść mniej korzyści, niż pierwotnie się spodziewano. Przeciwwskazaniem jest cukrzyca u osób, które nie przestrzegają lub nie rozumieją zasad intensywnej i czynnościowej insulinoterapii. Nie sprawdzi się również u osób, które nie stosują częstej samokontroli, mają zaburzenia pamięci, widzenia oraz deficyty intelektualne.

PODZIEL SIĘ: