Otyłość u dzieci

otylosc

Niestety nadwaga wśród dzieci to problem, który dotyczy coraz większej ilości krajów. Pojawia się także w Polsce. Badania pokazują, że coraz częściej ten problem odnosi się do najmłodszych. Nawet co czwarty uczeń ma w Polsce problemy z nadwagą.

Przyczyny otyłości u dzieci

Otyłość w przypadku dzieci nieco bardziej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Najczęściej powodem będzie złe żywienie oraz mało aktywności fizycznej. Badania pokazują, że bardzo mało dzieci spożywa śniadanie przed wyjściem z domu, a w sklepikach szkolnych stale najlepiej sprzedają się wszelkiego rodzaju słodycze i gazowane napoje. Powyższe pokazuje, że najpowszechniejsze przyczyny otyłości to obecnie brak aktywności fizycznej i często złe żywienie. Trzeba pamiętać, by dziecko miało regularnie aktywność fizyczną w swoim życiu a jednocześnie, by regularnie jadło. Poza tym trzeba pić dużo wody. Lepiej unikać zamieniania wody na soki owocowe czy napoje gazowane.

Jakie problemy wiążą się z nadwagą u dziecka?

Badania pokazują, że liczba dzieci z nadwagą lawinowo rośnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat i tym samym problem ten się mocno rozwija również w naszym kraju. Niestety ten problem narasta i z otyłości trudno potem wyjść, jeśli zacznie się rozwijać już w młodym wieku. Jeśli chodzi o dzieci z nadwagą, to częściej występuje u nich cukrzyca, częściej pojawiają się problemy z aktywnością fizyczną. Dziecko ma coraz mniejszą samooceną i tym samym nie może siebie akceptować.

Picie wody a otyłości u dzieci

dziecko

Właśnie promowanie wcześniej wspomnianego picia wody mineralnej ma być jednym z kroków, jakie podejmuje się w kierunku walki z otyłością. W zależności od wieku dziecko powinno spożywać do 2 litrów wody dziennie. Jest to element niezbędny do rozwoju i tylko woda tak naprawdę gasi pragnienie. Trzeba ją podawać regularnie, najlepiej w niewielkich porcjach w ciągu całego dnia. Na prowadzonej przez PTPZ stronie internetowej można znaleźć specjalne gry, które mają promować picie wody. Znajdziemy tam również bardzo wiele pożytecznych informacji odnoszących się do tego jak wiele cennych składników ma woda i dlaczego wartą ją pić, jak będzie działać na organizm.

Autor: Natalia Wieteska

PODZIEL SIĘ: