Joga

Joga to pojęcie znacznie spłycone przez świat zachodni. Adaptując jogę do potrzeb naszego zmakdonaldyzowanego społeczeństwa przejęliśmy głównie jej wymiar fizyczny. Tymczasem joga jest całym systemem filozofii indyjskiej, zbiorem dyscyplin duchowych. Trening ciała, stanowi tylko jedną, obok przestrzegania zasad etycznych, medytacji i ascezy, dróg do osiągnięcia wyzwolenia. Joga oznacza zintegrowanie ciała, umysłu, ducha i świadomości.

Joga w każdym wieku.

W świecie zachodu ćwiczenia uprawia się głównie w celach zdrowotnych (choć można w nich znaleźć także pierwiastek duchowy). Ćwiczenia jogi cechuje duże zróżnicowanie. Dyscyplina ta może być uprawiana w każdym wieku, przez osoby o różnym poziomie sprawności. Co istotne – wciąż wyłaniają się nowe poddyscypliny (np. joga dla ciężarnych, joga odchudzająca, joga pobudzająca etc.).
Jeśli ćwiczeniu asan (czyli gimnastycznych pozycji jogi) towarzyszy przestrzeganie samodyscypliny oraz uniwersalnych zasad moralnych – korzyści odnosi nie tylko nasze ciało, ale i dusza. Asany mogą być przy tym różnorakie – od pozycji wzmacniających, rozciągających, uspokajających, pubudzających, aż po oczyszczające ciało i umysł. Bardzo istotne jest przy tym ich dokładne wykonywanie. W jodze liczy się jakość, nie ilość. Zazwyczaj trening rozpoczyna się od prostszych pozycji, dopiero z czasem można zwiększać intensywność i stopień trudności.

Jak zacząć?

Początkującym osobom zaleca się trening pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów. Na typowej „sesji” wykonywane są kolejno ćwiczenia rozciągające i wzmacniające kondycję fizyczną, polepszające koncentrację, regenerujące ciało oraz relaksujące i wzmagające wyciszenie po treningu. Koszt udziału w jednym spotkaniu to wydatek rzędu 30 złotych. W pakietach po kilka sesji w miesiącu – można zaoszczędzić.

TAGI: Joga, ćwiczenia, inny sport,zasady etyczne, medytacja, asceza, gimnastyczne pozycje.

PODZIEL SIĘ: