Nordic walking

Co jakiś czas świat ogarniają nowe mody na określone aktywności fizyczne. Popularność nordic walking zdaje się nie słabnąć, mimo, iż dyscyplina ta istnieje już od lat. Również w Polsce zadomowiła się już na dobre. Czym jest Nordic Walking? Najprościej – to spacer z kijkami, podczas którego aktywnych jest wiele partii mięśni. Co istotne, kijki muszą być odpowiednio dobrane.

Elementem niezbędnym i wyróżniającym taki sprzęt są specjalne uchwyty (w razie wątpliwości przy doborze kijków zawsze można posiłkować się odpowiednimi stronami dla miłośników tego sportu, gdzie można zasięgnąć porady na odpowiednim forum). Nordic Walking to sport egalitarny. Chodzić może każdy – bez względu na płeć, wiek, status społeczny czy majątkowy (tym bardziej, że kijki czy strój nie wymagają jakichś wielkich nakładów). Istotna jest jedynie regularność treningu oraz odpowiednia technika marszu. Można się jej nauczyć od instruktora, ale także drogą internetową. Można uprawiać NW na wielu poziomach – w zależności od naszej sprawności oraz doświadczenia:
* amatorskim / zdrowotnym ( szczególnie zalecanym osobom starszym czy rehabilitującym się po chorobie);
* fitness – dla osób sprawniejszych i pasjonatów rozciągania (konieczne jest bardzo regularne i dokładne wykonywanie treningów, kilka razy w tygodniu po 1,5 h)
* sportowym – o największej intensywności – zamiast chodzić z kijkami biega się , skacze, truchta, a nawet jeździ na rolkach.
Co daje nam Nordic Walking i dlaczego warto go uprawiać? Do korzyści płynących z treningu można zaliczyć: poprawę kondycji, rozwijanie grup mięśni, odciążanie kręgosłupa, intensywne spalanie kalorii, usprawnianie układu oddechowego oraz sercowo – naczyniowego. Zwolennicy Nordic Walking podkreślają również prostotę tego sportu, jego ekonomiczność (choć koszty ekwipunku są zależne od naszych preferencji).

PODZIEL SIĘ: