Przerost małżowin nosowych – jak leczyć?

Przerost małżowin nosowych
Jessica Flavia z Unsplash

Termin małżowina kojarzy się głównie z uszami, jednak nie każdy wie, że ma wiele wspólnego z nosem. Tam także znajdują się małżowiny. Ponadto wielu pacjentów dotyka przerost tych części nos. Co ważne, to schorzenie może być powiązane z innymi dokuczliwymi przypadłościami jak chrapanie i polipy nosa. Czym jest zatem przerost małżowin nosowych, jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości oraz jak z nią walczyć? W dalszej części artykułu można znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Czym są małżowiny nosowe?

Małżowiny nosowe to struktury znajdujące się po obu stronach nosa. Zbudowane są one dwóch części. Pierwsza z nich to część kostna. Druga zaś zwana jest częścią śluzową, gdyż pokryta jest nabłonkiem. Małżowiny znajdujące się w nosie dzieli się je na małżowiny nosowe dolne, środkowe, małżowiny nosowe górne. Ich funkcja jest spójna z główną funkcją nosa — mianowicie biorą one udział w nawilżaniu, ogrzewaniu i oczyszczaniu powietrza, które poprzez nos dostaje się do płuc każdego z nas. Niestety małżowiny nosowe, podobnie jak inne części naszego ciała mogą dotknąć schorzenia, które po pierwsze zaburzą ich właściwe działanie, a po drugie wymagają właściwego leczenia, by przywrócić równowagę w organizmie.

Przerost małżowiny nosowej — co to takiego?

Powiększone małżowiny nosowe to w znacznej części przypadków sytuacja, kiedy przerostowi ulegają błony śluzowe. Bardzo rzadko zdarza się, aby powiększyła się kość, z której składa się małżowina nosowa. Małżowina nosowa może powiększać się w różny sposób. Czasami przerostowi może ulec tylko małżowina z jednej strony. W innych przypadkach można zaobserwować, że przerost małżowiny nosowej pojawia się symetrycznie. Warto jednak pamiętać, że przerost najczęściej dotyka małżowin nosowych dolnych. Przyczyną pojawienia się przerostu małżowiny są zazwyczaj długotrwałe nieżyty nosa, spowodowane alergią lub stanem zapalnym. Co ciekawe, za przyczynę przerostu małżowiny uznaje się także nadużywanie leków do nosa, np. kropli i sprayów. Obkurczają one śluzówkę i pobudzają ją do wzrostu, dając skutek odwrotny do zamierzonego.

Jak rozpoznać powiększone małżowiny nosowe?

Przerost małżowiny nosowej może dawać naprawdę wiele objawów, które u różnych osób mogą wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego też w przypadku pojawiania się poniższych objawów należy skontaktować się z laryngologiem i sprawdzić, czy leczenie przerostu małżowiny nosowej nie jest konieczne. Do najczęstszych objawów przerostu należą:

– wydzielina spływająca po tylnej ścianie nosa,

– przewlekłe i powtarzające się zapalenie zatok,

– nawracający katar, uczucie zatkanego nosa,

– częste infekcje w obrębie nosa i górnych dróg oddechowych,

– dokuczliwe chrapanie w nocy oraz bezdechy senne,

– skrzywienie przegrody nosowej, do którego dochodzi najczęściej, gdy małżowina powiększa się tylko z jednej strony,

– kłopoty z trąbką słuchową, zaburzenia słuchu oraz wysiękowe zapalenie ucha,

– oddychanie przez usta zamiast przez nos.

Leczenie przerostu małżowiny nosowej

Jeżeli podejrzewamy u siebie powiększone małżowiny nosowe i potwierdzimy to lub lekarz stwierdzi to przy okazji innych badań, należy rozpocząć leczenie. Wskazane jest to szczególnie wtedy, gdy przerost powoduje bezdech, chrapanie. Wówczas można skorzystać z oferty CM Promed i zapoznać się z ofertą leczenia chrapania dostępną pod linkiem https://www.cmpromed.pl/leczenie-chrapania-krakow/. Skuteczne leczenie przerostu rozwiąże problem chrapania i bezdechu sennego. Ponadto leczenie przerostu małżowiny jest konieczne w przypadku upośledzenia węchu, a także nawracających stanów zapalnych zatok i górnych dróg oddechowych.

PODZIEL SIĘ: