Dlaczego warto masować niemowlaka?

Dlaczego warto masować niemowlaka
Jonathan Borba z Unsplash

O tym, że dotyk i masaż pomagają dziecku się poprawnie rozwijać oraz budują więź między rodzicem a dzieckiem wiadomo nie od dziś. Okazuje się, że masaż niemowlaka może przynieść jeszcze inne korzyści. Jakie? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.

Znaczenie dotyku

Dotyk bliskiej osoby jest dla wielu ludzi czymś bardzo ważnym i przyjemnym. Ludzie niezależnie od wieku lepiej się czują, jeśli są przytulani przez bliskie im osoby. Podobnie sprawa wygląda z niemowlakami. Badania wykazały, że masaż niemowlaka oraz przytulanie dziecka i okazywanie mu czułości przyczyniają się do lepszego tempa rozwoju społecznego oraz do większego tempa przyrostu masy ciała i wzrostu niemowlaka.

Dotyk jest pierwszym językiem

Zdaniem językoznawców dotyk jest pierwszym językiem, za pomocą którego człowiek porozumiewa się z otoczeniem. Okazuje się, że dotyk niemowlaka i matki przyczyniają się do budowania więzi pomiędzy nimi. Dziecko, które jest częściej masowane i któremu okazuje się więcej czułości, lepiej się rozwija i rzadziej ma w przyszłości problemy społeczne.

Masaż niemowlaka

Masowanie niemowląt znane jest w wielu kulturach już od tysiącleci. Masowanie dzieci pozwala nie tylko zbudować silniejszą i trwalszą więź z nimi, lecz także pozwala na lepsze poznanie języka, jakim dzieci się komunikują ze światem. Masując niemowlę należy pamiętać, że czynność ta jest wykonywana wspólnie z dzieckiem, a nie na dziecku.

Jak masować niemowlę?

Kluczowym aspektem masażu niemowlaka jest pora dnia. Dziecko nie może być ani śpiące, ani zbyt najedzone, ani głodne. Najlepiej by było czujne. Masaż należy przeprowadzić w dobrze oświetlonym, ale nie zbyt jasnym miejscu. Warto mieć pod ręką olejek do masażu Johnson’s Baby.

Masaż niemowlaka nie może być wykonywany dłońmi, na których znajduje się biżuteria. Pierścionki, obrączki i inne ozdoby należy ściągnąć, zanim rozpocznie się masowanie dziecka. Przed rozpoczęciem masażu warto też się dobrze zrelaksować i wziąć kilka głębokich wdechów.

Aby masaż był przyjemniejszy, warto posmarować dłonie oliwką Johnson’s Baby. Można posmarować również ciało dziecka. Jeśli wykonujemy masaż dziecka w ubranku, smarowanie dłoni oliwką nie jest wskazane. Linia produktów do masażu Johnson’s Baby jest przeznaczona do masowania dzieci w różnym wieku.

Podsumowanie:

– Masaż niemowląt pobudza ich rozwój i umacnia więź z rodzicami

– Dziecko należy masować wtedy, gdy jest czujne. Nie powinno się go masować, gdy śpi, jest najedzone lub głodne

– Przy masażu nie wolno mieć na rękach biżuterii

– Dziecko z czasem się zmienia. Warto zwracać na to uwagę i dostosować masaż do jego potrzeb i oczekiwań.

Zapraszamy do zapoznania się z serią artykułów dotyczących masażu niemowląt, który znaleźć można na naszej stronie internetowej.

Dowiedz się więcej na: http://www.johnsonsbaby.com.pl/masa%C5%BC-niemowl%C4%85t

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: