Jak utrzymac dobrą kondycję w każdym wieku?

Zdrowym ciałem (a co za tym idzie duchem) można się cieszyć w każdym wieku. Podobnie jednak jest ze szkodzeniem sobie i swojej kondycji. Nawet 20 letnia osoba może mieć problem z wejściem po schodach na 6 piętro.

Dzieje się tak, jeśli zaniedba ona codzienną aktywność fizyczną, a zamiast zdrowego odżywiania będzie się stołowała w różnego rodzaju fast foodach. Epidemia otyłości teoretycznie sprawia, że staramy się pamiętać o zdrowej diecie. Jednak wystarczy przejść się pierwszym lepszym deptakiem w średniej wielkości mieście by zobaczyć młodych ludzi rujnujących sobie zdrowie (i zapychających arterie) kolejnym kebabem, hamburgerem czy innym świństwem. Tymczaasem zmiana nawyków pozwoli nie tylko na zachowanie zgrabnej sylwetki, ale też może ustrzec przed chorobami układu krążenia czy cukrzycą typu 2.

Dostarczanie organizmowi niezbędnych mikroelementów wraz z dietą, oraz jego odpowiednie nawodnienie (1,5 – 3 litrów) powinno być naszym nawykiem niezależnie od wieku. Bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie jest również aktywność fizyczna oraz często lekceważony…sen. Około 7 -8 godzin snu codziennie zapewnia nie tylko regenerację organizmu, ale lepszą kondycję psychiczną. Z wiekiem – do zasad stosowanych w młodym wieku warto dodać kilka elementów. Jeszcze bardziej uważać na dietę (zwalnia w końcu metabolizm i łatwiej o dodatkowe kilogramy), zredukować zawartość soli i cukru w niej do minimum (w tym uważać na cukier „ukryty), nie spożywać nadmiernej ilości kawy czy alkoholu. Kontrolowanie wagi oraz aktywność dostosowana do możliwości organizmu to jednak nie wszystko. Konieczne jest także wykonywanie badań przesiewowych w ramach profilaktyki nowotworowej, cukrzycy, chorób układu krążenia itd.

Dobrze jest też pamiętać, że zachowaniu kondycji sprzyja wszelka aktywność fizyczna. Już pół godziny dziennie sprawia, że mamy większe szanse na uniknięcie groźnych chorób (jak nadciśnienie, zwyrodnienia stawów, miażdżyca, zawał czy udar mózgu). Dobrym pomysłem mogą być zarówno spacery, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie czy aquaaerobik. Ogranicza nas wbrew pozorom tylko własna wyobraźnia.

PODZIEL SIĘ: