Gdy dokucza ból lędźwi

ból pleców

Bóle kręgosłupa określane są zazwyczaj przez pacjentów jako: ból szyi lub karku, ból pleców i ból krzyża. Ten ostatni dotyczy właśnie odcinka lędźwiowego.

Kręgosłup szyjny to siedem najwyżej położonych i bardzo ruchomych kręgów utrzymujących głowę. Tak zwane plecy to względnie nieruchomy piersiowy odcinek kręgosłupa zbudowany z dwunastu kręgów. Lędźwia, o których potocznie mówi się krzyż, to najbardziej giętki, a więc i najszybciej „zużywający się” fragment składający się z pięciu kręgów. To na tym odcinku właśnie spoczywa główny ciężar ciała, dlatego też wiele osób uskarża się często na bóle lędźwi właśnie. Czasami są one wynikiem przeciążenia kręgosłupa czy złej postawy, czasami objawem choroby…

Dlaczego i jak boli

Ból lędźwiowy – zależnie od przyczyny – może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ten drugi często promieniuje wzdłuż nerwów aż do kończyn dolnych, powodując niekiedy nawet zaburzenia czucia. Ból może też „rozlewać” się od pleców do podżebrza i okolicy pępka. Oprócz zmian zwyrodnieniowych i przepukliny jądra miażdżystego kręgosłupa, powodem bólu w lędźwiach mogą być także: wrodzone wady postawy lub późniejsze urazy kręgosłupa, zaawansowana osteoporoza, choroby reumatyczne, a także gruźlica kości i nowotwory. Dość często ból „krzyża” związany jest również ze schorzeniami nerek i układu moczowego.

Leczenie i profilaktyka

W zależności od pierwotnej przyczyny bólu lędźwi, wdraża się różne terapie mające na celu ewentualną likwidację źródła tego bólu i na bieżąco jednocześnie próbuje się pomóc pacjentowi, łagodząc objawy środkami przeciwbólowymi, masażami, leczniczą gimnastyką itp. Ważniejsze jednak od wszystkiego, jest dbanie o kręgosłup – nawet już na etapie, gdy jest się zdrowym, młodym człowiekiem.

  • Należy spać w odpowiedniej pozycji, przyjmować zdrową pozycję w pracy i cały czas dbać o mięśnie, bo jeśli są one silne, skutecznie odciążają kręgosłup (im bardziej jest na przykład zwiotczały brzuch, tym większe jest obciążenie krzyża). Osoby aktywne fizycznie czy sportowcy rzadziej borykają się z bólem lędźwiowym niż osoby, które mało się ruszają i / lub mają słabo wykształcone mięśnie, a do tego na przykład zbyt wiele tkanki tłuszczowej w organizmie. A zatem – ruch przede wszystkim!
  • Istotne jest także utrzymywanie prostej postawy i ćwiczenie równowagi. Bardzo pozytywnie działa w tym względzie joga, ale można też po prostu wykonywać regularnie kilka prostych ćwiczeń: chodzenie po schodach z książką na głowie, trenowanie równowagi na huśtawce (na stojąco), chodzenie w wodzie sięgającej do barków, stanie na jednej nodze i utrzymywanie równowagi przy intensywnym poruszaniu drugą nogą lub jednym ramieniem etc.
  • Na utrzymywanie kręgosłupa i mięśni grzbietowych w dobrej kondycji świetnie działa regularne pływanie.

A jak oszczędzać swój kręgosłup na co dzień?

Jeśli dokuczają bóle lędźwi lub innych odcinków kręgosłupa, należy natychmiast zareagować. Poza ewentualną wizytą u lekarza czy rehabilitanta, wiele dla poprawy sytuacji można zrobić we własnym zakresie…

  • Należy często w ciągu dnia zmieniać pozycję – najlepiej na taką, którą przyjmuje się bardzo rzadko lub nigdy. Odciąża się wówczas przeciążone mięśnie i stawy, które mają szansę „odpocząć”.
  • Trzeba zadbać o miejsce pracy, czyli to, w którym spędza się najwięcej czasu. Jeśli jest to na przykład biuro, konieczne jest zapewnienie ergonomicznych warunków (wysokość biurka i krzesła, profilowanie oparcia itd.). Zdrowa postawa to taka, w której kolana i łokcie zgięte są pod kątem prostym, a odcinek lędźwiowy pleców ma specjalne podparcie.
  • Możliwie często (choćby przy czytaniu czy oglądaniu TV) warto kłaść się na brzuchu.
  • Dobrze także dysponować odpowiednio ukształtowaną poduszką, by w czasie snu kręgosłup szyjny był wyprostowany.
  • Nie można się nadwyrężać, dźwigając na przykład zbyt duże ciężary. Jeżeli już koniecznie trzeba podnieść dużo ważący przedmiot, lepiej to zrobić z pozycji przysiadu niż ze stojącej.
  • Lepiej unikać toreb noszonych na jednym ramieniu, ewentualnie przekładać je regularnie raz na jedną, raz na drugą stronę.
  • No i codzienna gimnastyka kręgosłupa!

Gimnastyka kręgosłupa

Oto kilka prostych ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu. Cudów nie zdziałają, to znaczy nie od razu, ale przy systematyczności i regularności na pewno odczuje się polepszenie kondycji odcinka lędźwiowego i nie tylko.

  • Tak zwany koci grzbiet. Pozycja na czworakach. Broda przyciągnięta do klatki piersiowej. Brzuch wciągnięty. Plecy wygięte wysoko ku górze. Należy tak wytrzymać przez kilka sekund, po czym powoli rozluźnić mięśnie i wyprostować plecy. Potem powtórzyć jeszcze parę razy.
  • Ponownie pozycja na czworakach. Ramiona, głowa i tułów skręcają w prawo – możliwie najdalej, ale bez odrywania kolan od podłoża. Wytrzymać kilka sekund i powtórzyć to samo, tylko w drugą stronę.
  • Leżąc na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, należy ręce założyć za potylicę. Ćwiczenie polega na unoszeniu głowy i barków z jednoczesnym skręcaniem ich w prawo, potem w lewo, w prawo i znowu w lewo itd. Łokcie w tym czasie muszą być jak najbardziej odchylone ku tyłowi.
  • Przy podobny ułożeniu na plecach ze zgiętymi kolanami unosi się głowę i ramiona. Łokcie zgięte do kąta prostego, dłonie skierowane w stronę kolan. Pozycja musi być utrzymana przez chwilę. Potem odpoczynek i powtórka.

Przy poważniejszych wadach, urazach czy schorzeniach kręgosłupa trzeba oczywiście korzystać z rehabilitacji, indywidualnie dobranego programu gimnastyki korekcyjnej czy dodatkowych zabiegów specjalnych, które mogą ulżyć w bólu lub / i „wyprowadzić kręgosłup na prostą”. Tego typu terapie zalecane są przez ortopedę. Więcej na temat tego schorzenia znajdzie się na http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-kostno-stawowy/bol-w-ledzwiach.html

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: