Wspinaczka

Wspinaczka współcześnie może być uprawiana zarówno w warunkach naturalnych, jak i na specjalnie do niej przystosowanych obiektach.
Jeśli chodzi o wspinaczkę przestrzenną, to wybierane są do niej takie miejsca jak rozmaite formy skalne (z piaskowca, zlepieńca, łupka, granity, wapienia), ale też w bardziej ekstremalnych wypadkach – lodowce. W Polsce naturalnych miejsc do wspinaczki jest całkiem sporo – wystarczy wspomnieć Jurę Krakowsko – Częstochowską czy Góry Stołowe.

Wspinaczka skałkowa.

Alternatywę dla naturalnych form skalnych stanowią obiekty takie jak specjalne ścianki, studia do wspinaczki, a często również przestrzeń zurbanizowana (mury, ściany budynków, pomniki, mosty). Wspinaczka z reguły polega na przemieszczaniu się w górę (kiedy ma miejsce w poziomie, nosi nazwę trawersowania). Możemy wyróżnić kilka rodzajów wspinaczki, podstawowy podział dzieli tę dyscyplinę na: klasyczną (gdzie sportowiec polega na sile rąk i nóg, ale jednocześnie może być asekurowany przy pomocy sprzętu), z użyciem haków (czyli z wykorzystaniem sprzętu – jak haki, liny, małe drabinki do przemieszczania się). Również rodzaj asekuracji może się różnić – w zależności od tego, jaka ilość osób bierze udział w przedsięwzięciu (oczywiście możliwe jest też uprawianie wspinaczki solowej, ta jednak wymaga szczególnych predyspozycji).

Zdobywanie umiejętności.

Trudność dróg wspinaczkowych można oczywiście dostosować do indywidualnych możliwości – dlatego wspinać może się każdy. Konieczne jest jednak nabycie niezbędnych umiejętności – m.in. posługiwania się sprzętem do asekuracji. Warto pierwsze próby podejmować w towarzystwie osoby doświadczonej i przeszkolonej – dla własnego bezpieczeństwa. Wbrew jednak obiegowym opiniom – wspinanie się nie wymaga żelaznej kondycji (choć z pewnością istotna jest gibkość i siła rąk oraz mięśni obręczy barkowej) i wcale nie jest tak elitarnym sportem(no, chyba że finansowo)…Koszt ekwipunku to średnio od 1100 do 2200 złotych (i to za podstawowe elementy, jak uprząż, specjalne buty, liny, karabinki). Jeśli chcemy się wspinać w terenie konieczne jest również doliczenie kursu w cenie około 1000 złotych.

PODZIEL SIĘ: