Nadmierny stres – jak nauczyć się rozładowywać napięcie?

stres

Stres towarzyszy nam praktycznie każdego dnia, w różnych sytuacjach. Problemem może być nadmierny stres – jak nauczyć się rozładowywać napięcie?

Stresujące życie

Żyjemy szybko i stresująco. Wszędzie się spieszymy. Często bierzemy sobie zbyt wiele spraw na głowę, przez co jesteśmy ciągle poddenerwowani. Stres może motywować, ale w nadmiernej ilości bywa szkodliwy. Czujemy się zmęczeni i sfrustrowani wszystkim co dzieje się wokół. Problemem może być też sytuacja w pracy. Bardzo często napięta atmosfera czy podejście szefa do pracowników może wywoływać nadmierny stres.

Jak nauczyć się rozładowywać napięcie?

stres

Stresujące sytuacje obciążają nasze ciało oraz psychikę. Istnieją jednak sposoby aby rozładować napięcie. Nasz organizm ma mechanizmy obronne, które z reguły uaktywnia podczas stresu. Wśród nich jest wyparcie, przeniesienie czy regresja. To nie do końca skuteczne i dobre metody walki ze stresem. Aby rozładować napięcie lepiej sięgnijmy po inne sposoby. Na stres mogą pomóc emocje. Dla niektórych jest to płacz, dla innych głośny krzyk. Skuteczna może być również terapia śmiechem. Śmiech sprawia, ze czujemy się lepiej, wydzielmy endorfiny i świat wydaje się być bardziej przyjazny i kolorowy. Zamiast zamartwiać się i denerwować warto się uśmiechnąć. Napięcie często powoduje, ze nasze mięśnie są spięte, przez co nie potrafimy się zrelaksować i odstresować. Rozwiązaniem może być akupresura czyli naciskanie odpowiednich miejsc na ciele. Nasze nerwy ukoi także muzyka. To znany i bardzo przyjemny sposób radzenia sobie nie tylko ze stresem. Nie bez powodu mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Wybór odpowiedniej muzyki zależy od naszych preferencji, jednych może relaksować muzyka klasyczna a innych dubstep. Mocniejsze dźwięki mogą pomóc rozładować emocje z całego dnia, dlatego warto dać ponieść się muzyce. Taką samą formą może być taniec. To świetna metoda zarówno dla ciała jak i ducha.

Stres może popsuć nam życie, ale z umiejętnościami rozładowywania napięcia nie będzie stanowił dużego problemu. Właściwe metody pozwolą szybko go zwalczyć a my będziemy cieszyć się spokojem, w pełni zrelaksowani i wypoczęci.

PODZIEL SIĘ: