Jak zmniejszyć ryzyko biegunki?

Jak zmniejszyć ryzyko biegunki
Matthew Tkocz z Unsplash

Biegunka może mieć różne podłoże. Czasem stoi za nią infekcja, np. rotawirusem czy bakterią z rodzaju Clostridium. Kiedy indziej wynika z nietolerancji pokarmowej lub alergii. Zdarzają się też biegunki wywołane przez stres. Czasem biegunka jest skutkiem antybiotykoterapii lub zjedzenia czegoś nieświeżego. Jak zmniejszyć ryzyko biegunki?

Dokładnie myj ręce

Chodzi tutaj o przestrzeganie zasad szeroko pojętej higieny. Ręce należy myć  po skorzystaniu z toalety, przyjściu do domu, przed posiłkiem, po głaskaniu kota czy psa.  Bardzo często nie przestrzegamy tych elementarnych zasad, po czym wprowadzamy drobnoustroje chorobotwórcze do swojego organizmu. Pamiętaj też o tym, aby nigdy nie nabierać bułek w supermarkecie gołą ręką. Po to stworzono metalowe łapki oraz jednorazowe rękawiczki, przy czym te pierwsze są zdecydowanie bardziej ekologiczne. Nawet jeśli twoje ręce na pierwszy rzut oka są czyste, to masz na nich mnóstwo bakterii i wirusów, które pochodzą z powietrza, z posługiwania się pieniędzmi, z nabierania ziemniaków, przeglądania ubrań w sklepie.

Dokładnie myj owoce i warzywa

Mycie owoców i warzyw to absolutna podstawa. Nieważne, czy zdejmujesz skórkę, czy jesz owoc w całości, musisz go dokładnie umyć pod strumieniem bieżącej wody, ponieważ osoba pracująca przy zbiorach, jak i w sklepie przy rozkładaniu towaru mogła mieć biegunkę. Tego nigdy nie wiesz. Poza tym tę gruszkę dotykało mnóstwo klientów, nie każdy z nich był zdrowy. Warzywa, w tym cebulę, która posiada łuski, także należy umyć przed i po obraniu.

Unikaj przebywania z osobami cierpiącymi z powodu rotawirusa

Jeśli wiesz, że córka przyjaciółki ma rotawirusa, to odwiedź je kiedy indziej, gdy mała poczuje się lepiej. Przebywanie w towarzystwie osób chorych zwiększa ryzyko infekcji, a co za tym idzie biegunki.

Wyeliminuj składnik diety, którego nie tolerujesz

Czasem jest to bardzo proste. Np. biegunka może pojawić się w przypadku nietolerancji laktozy. Organizm nie wytwarza laktazy, przez co laktoza nie ulega rozkładowi na cukry proste. W takiej sytuacji wystarczy kupić mleko bez laktozy, w którym cukier mleczny został rozłożony za pomocą enzymów z zewnątrz.

Naucz się relaksować

Biegunka ze stresu wcale nie jest rzadko spotykanym zjawiskiem. Gdy przejmujesz się problemem z klientem, zwiększasz ryzyko reakcji ze strony układu pokarmowego. Dlatego naucz się relaksować. Pozostawiaj w biurze kwestie związane z pracą i nie przypisuj im nadmiernej wagi. Po pracy spotykaj się z przyjaciółmi, aby się wygadać lub uprawiaj sport. Z czasem nauczysz się panować nad stresem.

Przyjmuj probiotyki

Antybiotyki, które przyjmujemy m.in. z powodu anginy, czyli infekcji gardła wywołanej przez gronkowca złocistego, niszczą nie tylko gronkowca, ale też dobre bakterie kwasu mlekowego. Te odpowiadają za prawidłową pracę naszych jelit. Stanowią też naturalną barierę ochronną organizmu. Niedobór dobrych bakterii kwasu mlekowego naraża nas na infekcje układu pokarmowego, którym towarzyszy biegunka. Dlatego zawsze w trakcie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu przyjmuj probiotyki. Pamiętaj, aby wybierać w aptece probiotyki mające status leku bez recepty. Suplementy diety nie zawierają bowiem standaryzowanych ilości bakterii.

Jedz w sprawdzonych restauracjach

Nie jedz w miejscach, co do których nie masz pewności, że oferują świeżą żywność i przestrzegają elementarnych zasad higieny. Jeśli widzisz, że w jakiejś kawiarni nie myje się owoców, z których następnie robi się koktajl w brudnym, nieumytym blenderze, nie jedz tam.  Niestety, w wielu punktach gastronomicznych nie szkoli się pracowników z zakresu BHP, przez co dopuszczają się oni rażących zaniedbań.

PODZIEL SIĘ: