Co zrobić, by szybko zasnąć?
Choć nie ma jednego uniwersalnego sposobu na to, jak szybko zasnąć, to jednak istnieje wiele sprawdzonych metod, dzięki którym łatwiej się zasypia i dzięki którym można przespać całą noc. Poza tym w sytuacjach awaryjnych, gdy musimy wstać rano w pełni wypoczęci, a mamy problem z zaśnięciem, zawsze możemy wspomóc się naturalnymi preparatami ziołowymi na bazie kozłka lekarskiego, melisy czy chmielu. Takie preparaty mają delikatne działanie rozluźniające i pomagają w zaśnięciu. Niestety, jeśli jesteśmy mocno pobudzeni, żaden środek nie okaże się w pełni skuteczny. Dlatego pierwszym, co trzeba zrobić, by szybko zasnąć, to rozluźnienie i wewnętrzne wyciszenie organizmu. Co może pomóc w osiągnięciu takiego stanu?
Idealne warunki do spania
Jeśli nie chcesz mieć problemów z zasypianiem, zadbaj o właściwie zorganizowanie przestrzeni, w której sypiasz. Po pierwsze, należy obniżyć temperaturę powietrza w sypialni, wietrząc ją przed snem lub nawet pozostawiając uchylone okno na całą noc. Jeśli masz klimatyzację, ustaw ją w ten sposób, by temperatura powietrza w sypialni była niższa o 2-3 stopnie od temperatury w pozostałych pomieszczeniach. Po drugie, sypialnia powinna być zaciemniona. Jeśli nie wiesz, jak szybko zasnąć, wystarczy posłuchać rad innych osób i zrezygnować z oglądania telewizji lub przeglądania sieci tuż przed snem. Światło emitowane przez współczesne monitory sprawia, że umysł zostaje pobudzony do aktywności, przez co problemy z zasypianiem mocno się nasilają. Im większy monitor i ilość emitowanego przez niego światła, tym większy problem. Przeszkodą w zaśnięciu może okazać się jednak nawet niewielki, włączony wyświetlacz zwykłego smartfona. Po trzecie, przeszkodą w zaśnięciu mogą być rozpraszające Cię dźwięki. Dla jednych takim dźwiękiem będzie tykający zegar ścienny lub budzik, dla innych odgłosy ulicy dochodzące zza okna. Jeśli chcesz szybko zasnąć, wycisz wnętrze sypialni lub skorzystaj z uspokajającej, cichej muzyki, która zagłuszy inne dźwięki i pomoże rozluźnić się Twojemu ciału.
Ruch, dieta i farmakologia
Gdy idealne przystosowanie sypialni do snu okaże się niewystarczające, należy pomyśleć o modyfikacji swojego dotychczasowego stylu życia. Częstą przyczyną problemów z zasypianiem jest po prostu niewystarczające uczucie zmęczenia. Dlatego przed snem, po południu lub wieczorem, warto wybrać się na spacer, na pływalnię lub siłownię. Co ważne, taki wysiłek nie powinien być zbyt intensywny, ponieważ przyniesie efekt odmienny od zamierzonego. Umiarkowany wysiłek sprawi, że nasz organizm się dotleni, umysł nieco oczyści od nadmiaru myśli kłębiących się w głowie, przez co zmęczone ciało chętniej podda się regenerującemu oddziaływaniu snu. Przyczyną problemów ze snem może być również niewłaściwa dieta. Jeśli chcemy szybko zasnąć, tuż przed snem nie powinniśmy się nadmiernie objadać, pić kawy, napojów energetycznych czy napojów bogatych w cukier, które również mają silne działanie pobudzające. Gdy wymienione sposoby nie działają i wciąż nie wiesz, jak szybko zasnąć, możesz sięgnąć po ogólnodostępne preparaty nasenne, zwykle na bazie ziół, które pomagają rozluźnić się ciału, w naturalny sposób wspomagając proces zasypiania.
Tekst partnera