Jak długo utrzymuje się problem nietrzymania moczu po operacji prostaty?

Jak długo utrzymuje się problem nietrzymania moczu po operacji prostaty
Fotografia dostarczona przez partnera

Nietrzymanie moczu przeważnie kojarzone jest z typowo kobiecą dolegliwością, jednak to też częsty problem urologiczny panów. Ma on miejsce zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych w obrębie miednicy małej. Do osłabienia mięśni dna miednicy dochodzi po operacji usunięcia prostaty. Pacjenci zmagają się wówczas z niemożnością zatrzymania strumienia moczu, co jest dla nich bardzo wstydliwym i krępującym zjawiskiem.

Operacja prostaty a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty jest bardzo częstym powikłaniem po radykalnej prostatektomii. Pojawia się ono u praktycznie wszystkich mężczyzn, u których doszło do operacyjnego usunięcia starcza, ale też u panów po naświetlaniach. Podczas operacji naruszony zostaje aparat zwieraczowy cewki, który odpowiedzialny jest za utrzymanie moczu w pęcherzu. Ponadto, osłabieniu ulegają mięśnie dna miednicy. Stopień uszkodzenia wpływa na to, czy pacjent jedynie popuszcza niewielkie ilości moczu czy też zmaga się z całkowitą niemożnością utrzymania zawartości pęcherza. Do mimowolnego popuszczania dochodzić może podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu czy kichania. Dzieje się tak poprzez zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. Takie zjawisko określane jest mianem wysiłkowego nietrzymania moczu. Wyciek następuje niespodziewanie, pomimo braku uczucia parcia na pęcherz. Mężczyzna zazwyczaj wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji prostaty. Wraz z upływem czasu stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, a proces ten warto wesprzeć rehabilitacją. Ponadto, należy pamiętać w tym okresie o właściwej higienie. Odpowiednio dobrane wkładki urologiczne dla mężczyzn zwiększają poczucie komfortu i dobrze chronią przed wilgocią. Takie produkty są wygodne, a  przy tym dyskretne, co jest panów niezwykle ważną kwestią. Różnego rodzaju wkładki dedykowane mężczyznom można znaleźć na stronie https://chlonne24.pl.

Czynniki mające wpływ na pooperacyjne trzymanie moczu

Wśród czynników wpływających do pojawienia się tego przykrego objawy zaliczyć można:

  • sposób i jakość wykonania operacji (doświadczenie i umiejętności urologa),
  • wiek i waga pacjenta,
  • stadium zaawansowania choroby,
  • choroby współtowarzyszące,
  • rehabilitacja.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty- jak długo może trwać?

Nietrzymanie moczu jest to zjawisko w którym to dochodzi do oddawania moczu bez żadnej kontroli, co oczywiście stwarza problemy higieniczne, jak i utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. U mężczyzn po operacji stercza występuje nietrzymanie moczu na kilka albo kilkanaście dni, a więc niezbędne jest założenie cewnika do pęcherza moczowego. Czas ten jest potrzebny też na wygojenie zespolenia cewki moczowej z pęcherzem. Po tym czasie nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty powoli zmniejsza swoje nasilenie, aż do całkowitego ustąpienia. Czasem jednak zdarzają się sytuację, kiedy mężczyzna nie jest w stanie kontrolować moczu nawet do roku po operacji. Dochodzi wtedy do popuszczania między innymi podczas wysiłku (dźwiganie cięższych rzeczy, kichanie, kaszel). Jak długo nietrzymanie moczu po operacji prostaty będzie towarzyszyło mężczyźnie? Zazwyczaj  panowie odzyskują kontrolę nad opróżnianiem pęcherza po ok 3-18 miesiącach po zabiegu. W przypadku podjęcia się rehabilitacji czas ten może ulec skróceniu.

Kiedy rozpocząć rehabilitację nietrzymania moczu?

Rozpoczęcie rehabilitacji jest możliwe od razu po ustąpieniu bólu i obrzęku. Takie ćwiczenia mają na celu wzmocnić mięśnie dna miednicy, przyspieszyć proces gojenia, zapobiec tworzeniu się zrostów, jak i przeciwdziałać nietrzymaniu moczu. Zazwyczaj rehabilitacja rozpoczyna się po 4 tygodniach od operacji. Dzięki niej, znacząco podnosi się komfort życia chorego.

PODZIEL SIĘ: