Co warto wiedzieć o pierwszej miesiączce

Co warto wiedzieć o pierwszej miesiączce
Danie Franco z Unsplash

Pierwsza miesiączka to dla wielu nastolatek i ich rodziców wciąż trudny i pełen tajemnic temat. Choć dziewczynki mają świadomość zmian w ich młodym ciele, to wciąż objawy pierwszej miesiączki wiążą się z wieloma wątpliwościami i pytaniami, które trudno jest wypowiedzieć. Pierwszy okres, czyli jeden najważniejszych elementów dojrzewania, to ogromne wydarzenie zarówno dla fizyczności, jak i psychiki dziewczynki, która powoli staje się kobietą.

Etapy pokwitania

Pierwszym zauważalnym etapem dojrzewania jest szybki wzrost, co można zauważyć w przypadku dziewczynek zwykle w okolicach 11-12. roku życia. Oczywiście tempo pokwitania jest indywidualne i zależne od wielu czynników, także genetycznych, więc jakiekolwiek porównywanie z koleżankami nie jest wskazane. Kilka lat przed pierwszą miesiączką zaczynają rosnąć piersi oraz pojawia się owłosienie łonowe i pachowe. Będąc rodzicem, po zauważeniu tych zmian, warto przygotować córkę na kolejne zmiany.

Kolejnym etapem powitania jest pojawienie się pierwszej miesiączki. W naszej szerokości geograficznej objawy pierwszej miesiączki pojawiają się najczęściej między 12. a 14. rokiem życia. Zanim to nastąpi, warto porozmawiać z córką nie tylko o zmianach fizycznych, ale także o kwestach związanych z higieną. Podpaski i tampony (dobry wybór to O.B.) przez kilka dekad będą częścią kobiecej higieny. Zanim pojawi się pierwsze krwawienie miesiączkowe, już po pierwszych oznakach dojrzewania, na kilka miesięcy przed może pojawić się biała wydzielina z pochwy, która jest objawem w pełni naturalnym. Na tydzień przed pierwszy okresem często pojawiają się zmęczenie, nudności i kłopoty z koncentracją. Ostatni czynnik świadczący o pierwszej miesiączce, to możliwe niewielkie krwawienia trwające kilka dni. Dorastająca dziewczynka, obserwując takie zmiany, powinna zaopatrzyć się w podpaski i tampony, dobierając ich wielkość do wieku i budowy ciała. W przypadku tamponów O.B. rekomenduje te dedykowane specjalnie dla młodych dziewcząt, czyli Mini i Normal. Co istotne, elastyczna błona dziewicza, nie jest przeszkodą do ich stosowania.

Kiedy kolejne miesiączki?

Gdy pojawią się objawy pierwszej miesiączki, często bezowulacyjne, kolejne kilka, kilkanaście cykli może pojawiać się nieregularnie. Kilkumiesięczna przerwa między pierwszą a drugą miesiączką nie jest czymś niezwykłym. Regularne cykle, trwające od 24 od 38 dni, powinny pojawić się najpóźniej w dwa lata po pierwszych krwawieniach.

Ciąża

Chociaż pierwsze miesiączki często są bezowulacyjne, to istnieje ryzyko zajścia w ciążę jeszcze przed pierwszym okresem. I o tym także należy, z naciskiem na delikatność, porozmawiać z dorastającą córką.

Dowiedz się więcej na: http://www.myob.pl/przygotowanie-do-pierwszej-miesiaczki

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: