Przeziębienie u dziecka latem – 5 sprawdzonych sposobów, by nie dać się chorobie podczas urlopu

Przeziębienie u dziecka latem
Leohoho z Unsplash

Główną przyczyną wakacyjnych infekcji są gwałtowne wahania temperatury.  Długie przebywanie w pełnym słońcu, chłodne kąpiele w nadmorskich kurortach oraz spożywanie zimnych lodów, mogą przyczynić się do powstania przeziębień zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Poznaj sprawdzone metody, jak można uniknąć przeziębienia latem.

Leki na przeziębienie u dzieci

Infekcje, które dopadają latem, charakteryzuje łagodniejszy przebieg. Do głównych objawów wakacyjnych przeziębień należą: osłabienie, dreszcze, ból głowy, gardła, suchy kaszel, katar oraz gorączka. W większości przypadków leczenie przeziębienia polega łagodzeniu objawów choroby. W tym celu możesz posiłkować się lekami, które zmniejszają obrzęk i ilość wydzieliny z nosa, syropami na kaszel oraz lekami homeopatycznymi. Mają naturalny skład, wobec czego nie tylko pomagają w walce z wirusami, ale także nie wchodzą w interakcję z innymi lekami.

Podczas walki z chorobą dobrze zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka – woda zapobiega wysuszaniu śluzówek oraz umożliwia ich łatwiejsze oczyszczanie. Jeżeli w przeciągu 3-4 dni, pomimo wspomagania się lekarstwami, takimi jak: środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, tabletki na ból gardła, czy krople do nosa, dolegliwości nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że źle leczone przeziębienie, może być przyczyną pojawienia się powikłań w postaci zapalenia zatok, oskrzeli, płuc oraz ucha.

Naturalne sposoby leczenia przeziębienia

Naturalne siły obronne organizmu można pobudzić lekami homeopatycznymi, które wzmacniają organizm w walce z chorobą. Leki te można stosować jako wsparcie leczenia konwencjonalnego. Ich podawanie zaraz na początku pojawienia się infekcji, może spowodować skrócenie przebiegu choroby, a nawet całkowite ustąpienie jej objawów.

Leki homeopatyczne, produkowane z surowców naturalnego pochodzenia, są w pełni bezpieczne. Dzieli się je na jednoskładnikowe (wytworzone z jednego surowca) oraz złożone – w skład których wchodzi kilka substancji aktywnych. Doborem pojedynczych leków homeopatycznych powinien zająć się wykwalifikowany lekarz homeopata. Dla odmiany, leki złożone można stosować samodzielnie, zgodnie z zamieszczonymi na opakowaniu wskazaniami oraz dawkowaniem. Co ważne, warto je stosować nie tylko podczas samego leczenia, ale również profilaktycznie, by zapobiec pierwszym objawom przeziębienia.

Domowe metody leczenia

Oprócz leczenia konwencjonalnego, które jest wspomagane podawaniem leków homeopatycznych, czasem warto postawić także na domowe sposoby. Podobnie jak homeopatia, mają one związek z ziołolecznictwem, stosowanym od wieków w profilaktyce i terapii chorób. Zdrowie najbliższych można podtrzymywać na wiele sposobów – współistnienie różnych metod, daje większe szanse na szybki powrót do zdrowia. Pomimo tego, że naturalne metody leczenia nie powodują skutków ubocznych, dobrze jest ustalić z pediatrą, które z nich możesz zastosować u swojego malucha. U niemowląt, które skończyły 6 miesięcy, leczenie można wspomagać podawaniem ziołowych herbatek z dzikiej róży, lipy, czy czarnego bzu. Na uciążliwy kaszel sprawdzą się zioła – szałwia, babka i podbiał, które wykazują działania przeciwzapalne. Zaparzoną mieszankę dobrze podawać 3-4 razy dziennie, po kilka łyżek ciepłego naparu. Wysoką skutecznością charakteryzują się także inhalacje z rumianku, tymianku oraz kopru włoskiego.

5 sposób na to jak zapobiegać przeziębieniom

  1. Zadbaj o odpowiednią dietę dziecka – podawaj maluchowi te pokarmy, które są bogate w witaminy, minerały i probiotyki oraz w naturalny sposób wzmacniają odporność organizmu (np. miód, owoce cytrusowe, tłuste ryby itp.).
  2. Ubieraj dziecko na tzw. cebulkę – zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie organizmu może być przyczyną pojawienia się infekcji.
  3. Zadbaj, aby dziecko nie przebywało w klimatyzowanych pomieszczeniach – suche powietrze zaburza mechanizmy ochronne zarówno nosa, jak i gardła.
  4. Zwróć uwagę na temperaturę napojów, jakie spożywa twoje dziecko – mocne schłodzone, obkurczają naczynia krwionośne. Skutkuje to niedokrwieniem śluzówki gardła, a co za tym idzie wzrostem podatności na atak wirusów lub bakterii.
  5. Działaj od pojawienia się pierwszych objawów infekcji – im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym łagodniejszy przebieg będzie mieć przeziębienie, a twoje dziecko szybciej powróci do zdrowia.

Więcej informacji na temat przeziębienia i grypy znajdziesz na:

http://oscillo.pl/grypa-i-przeziebienie/grypa-i-przeziebienie.-6-najczesciej-zadawanych-pytan/ 


PODZIEL SIĘ: