Jazda na rowerze
Jazda na rowerze należy do najchętniej i najczęściej podejmowanych rodzajów aktywności fizycznej. Cieszy się niesłabnącą popularnością, choć wg. badań OBOP-u w Polsce większość cyklistów korzysta ze swoich pojazdów jedynie w sezonie. Do czynników wpływających na to, jak często jeździmy na rowerze należy m.in. miejsce zamieszkania (mieszkańcy wsi częściej korzystają z rowerów i to przez cały rok).
Jazda na rowerze poza oczywistą przyjemnością, niesie za sobą wiele korzyści dla organizmu. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, krążenia, podnosi wydolność organizmu, obniża poziom cholesterolu. Dodatkowo pomaga kształtować sylwetkę – zwłaszcza jej dolne partie, wysmukla łydki, uda, wzmacnia biodra. Także mięśnie grzbietu i brzucha zostają wzmocnione. Jazda na rowerze stanowi również doskonały element profilaktyki żylaków na nogach. Rower jest również najlepszym przyjacielem odchudzających się. W czasie godzinnej jazdy ze stałą prędkością można bowiem spalić nawet 600 kalorii, dodatkowo przebywając na świeżym powietrzu poprawić kondycję cery a także wspomóc walkę z cellulitem na udach i pośladkach. Konieczne jest jednak zachowywanie odpowiedniej postawy podczas jazdy na rowerze. Co istotne, prędkość jazdy nie jest najważniejsza. Należy przede wszystkim jeździć regularnie, każdego dnia, stopniowo zwiększając czas treningów.
Rowerowe wycieczki może odbywać każdy – ważne jednak, aby zadbać o bezpieczeństwo podczas treningu i zaopatrzyć się w odpowiedni kask oraz, jeśli to konieczne, ochraniacze. Również jakość sprzętu powinna być dostosowana do naszych potrzeb i umiejętności. Konieczne jest sprawdzenie, czy hamulce działają odpowiednio, czy przerzutki pozwalają na optymalne regulowanie natężenia
treningu itp. Jazda rowerem nie nadwyręża stawów, a wręcz odciąża kości i stawy, pomaga zarówno w problemach z kręgosłupem, jak i z żylakami. Zaleca się ją zwłaszcza osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Cykliści są nie tylko zdrowsi fizycznie – cieszą się również lepszym samopoczuciem.