Spacerowanie

Codziennie powinniśmy podejmować aktywność fizyczną, aby zachować ciało i umysł w dobrej kondycji. Niestety – nie każdy ma czas, aby uprawiać jakiś sport. Przez to wielu ludzi poddaje się i zaniedbuje regularny wysiłek… Może to prowadzić do katastrofalnych dla zdrowia skutków.

Tymczasem trzeba naprawdę niewiele. Spacerowanie może być receptą na zachowanie zdrowia. Można je praktykować bez względu na wiek czy stan zdrowia. Dzięki spacerom możemy m.in. wzmocnić serce, poprawić wydolność krążenia, zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału czy miażdżycy.
Organizm w wyniku regularnych „wędrówek” na świeżym powietrzu jest lepiej dotleniony, jego mięśnie lepiej pracują, a dolegliwości kręgosłupa są zmniejszone. Regularne spacery ułatwiają walkę z otyłością (która współcześnie stała się prawdziwą plagą), pomagają poprawić kondycję. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych marsz jest także doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia, zredukowanie napięcia i stresu. To również niezwykle ekonomiczny sposób na aktywność fizyczną – wystarczy zadbać o odpowiednie obuwie. Spacerować można niezależnie od
pory roku. Dobrze jest jednak pamiętać, aby stosować właściwą technikę chodzenia (aby uniknąć kontuzji). Stopy powinno się stawiać od pięt do palców, w linii prostej i z obciążeniem ich zewnętrznej strony. Ważne jest również zachowywanie prostej postawy, a także prostowanie nogi w kolanie po odepchnięciu się. Dobrze jest dodać do tego ruch rąk, lekko ugiętych w stawach łokciowych. Wysiłek podczas spaceru można dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Najważniejsze jednak, że tego rodzaju aktywność fizyczna nie wymaga od nas żelaznej kondycji czy dużej
masy mięśniowej. Spacerować możemy niemal w każdym momencie życia, o dowolnej porze. Czas przeznaczany na taką aktywność można z łatwością wygospodarować – nawet po pracy czy szkole. Zamiast „zalegać” na kanapie niczym śnieg w kwietniu, warto zrobić coś dla siebie.

PODZIEL SIĘ: