Rodzaje aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna stanowi podstawę zdrowego trybu życia. Bez niej wręcz niemożliwe jest zachowanie szczupłej sylwetki, a także uniknięcie rozmaitych chorób. Regularne podejmowanie wysiłku fizycznego korzystnie wpływa na organizm jako całość – zarówno jego fizjologię jak i na zdrowie psychiczne.

Zmniejsza się ryzyko otyłości oraz związanych z nią chorób (układu krwionośnego, serca, cukrzycy typu 2); zmniejsza się też zagrożenie rakiem, wzmacniane są mięśnie i kości, a samopoczucie – poprawia się.
Codzienna aktywność fizyczna przez minimum pół godziny umożliwia optymalne funkcjonowanie organizmu, odpowiednie jego dotlenienie. Tym samym poprawia się nasza jakość życia. W zależności od osobistych preferencji (oraz naszych fizycznych możliwości) możemy zdecydować się na ćwiczenia siłowe, aerobowe, anaerobowe, izometryczne czy rozciągające . Ćwiczenia siłowe (zwane oporowymi) zwiększają masę mięśniową, a także wytrzymałość kości, poprawiają wytrzymałość więzadeł i ścięgien, redukują zbędną tkankę tłuszczową. Zaliczamy do nich m.in. gimnastykę zdrowotną, ćwiczenia z obciążeniem wolnym (jak hantle) czy przy użyciu urządzeń obciążających (np. atlasów). Aerobowy trening zazwyczaj służy usprawnieniu wydolności organizmu, poprawieniu pracy serca oraz ogólnej kondycji. Do tradycyjnych form ćwiczeń aerobowych można zaliczyć: kolarstwo, biegi, pływanie, jogging, grę w koszykówkę, biegi na nartach, ale też ćwiczenia na sali fitness (przy użyciu steppera, roweru treningowego czy wioseł). Kluczową zasadą jakiej należy przestrzegać przy treningu jest jednostajne tempo. Jeśli chodzi o anaerobową aktywność fizyczną – to jest to forma krótkotrwałego treningu, ale o wyjątkowo wysokim natężeniu pracy. Zaliczamy do nich sprint, podnoszenie ciężarów i inne wymagające wzmożonego wysiłku zajęcia. Dla osób o ograniczonej ilości czasu doskonałe będą ćwiczenia izometryczne – mozna je wykonywać niemal wszędzie, nie wymagają specjalistycznego sprzętu i polegają głównie na napinaniu/rozciąganiu mięśni. Jeśli zaś chodzi o rozciąganie, to stanowi ono również podstawę ćwiczeń rozciągających (giętkości). Ich zadaniem jest zwiększanie elastyczności mięśni oraz zakresu ruchu w stawach. Ćwiczenia rozciągające mogą mieć postać zarówno ćwiczeń gimnastycznych, jak joga czy tai – chi, jak i innych aktywności – np. tańca. Jak widać – aktywność fizyczna ma tak wiele odmian, że każdy może znaleźć coś odpowiadające jego potrzebom oraz możliwościom. Najlepiej oczywiście poszczególne rodzaje ćwiczeń łączyć, aby osiągnąć optymalne efekty.

PODZIEL SIĘ: